۶ داستان کوتاه و پندآموز از زندگی پیامبر مهربانی ها

داستان صبر پیامبر و مسلمان شدن شخص یهودی

وجود مبارک حضرت محمد (ص) مملو از صفت های عالی و پسندیده انسانی است، از رحمت و مهربانی تا فروتنی، سخاوت، شکیبایی و داشتن خلق نیک را می توان در رسول اکرم (ص) مشاهده کرد. آراستگی پیامبر (ص) به تمام فضیلت های اخلاقی سبب شده او شایسته ترین الگو برای مسلمانان و تمام انسان های آزاده و حق جو در همه اعصار باشد. به همین دلیل و برای بهره گیری از آموزه های وی و قدم گذاشتن در راهی که در نهایت به رستگاری ختم می شود باید سیری در سیره و زندگی پیامبر مهربانی ها کرد. در این مطلب داستان هایی کوتاه از زندگی پیامبر را که در هر یک از آن ها پند، اندرز و آموزه ای نهفته است را برای شما جمع آوری کردیم تا با خواندن آن ها سیری کوتاه در زندگی پر خیر و برکت حضرت محمد (ص) داشته باشید.

  • داستان صبر رسول اکرم (ص) و مسلمان شدن شخص یهودی

مردی یهودی خدمت حضرت محمد (ص) رسید و گفت که من از شما طلبکار هستم و همین الان باید طلب من را بدهید. پیامبر (ص) در پاسخ به آن شخص فرمودند: اولا شما هیچ طلبی در نزد من ندارید، ثانیا اجازه بدهید به خانه بروم و پولی برایتان بیاورم چون در حال حاضر هیچ پولی همراه من نیست.

داستان صبر پیامبر و مسلمان شدن شخص یهودی
داستان صبر پیامبر و مسلمان شدن شخص یهودی

آن مرد گفت: نمیگذارم یک قدم از اینجا بردارید؛ هر چقدر پیامبر (ص) با او با ملایمت رفتار کردند و نرمش نشان دادند، شخص یهودی عصبانی تر می شد و خشونت بیشتری از خود نشان می داد تا جایی که عبای مبارک آن حضرت را گرفت و دور گردنشان پیچید و کشید، به طوری که آثار قرمزی بر روی گردن پیامبر (ص) برجای ماند. رسول اکرم (ص) در آن زمان می خواستند به مسجد بروند ولی مرد یهودی مانع از رفتن پیامبر می شد و جلوی ایشان را می گرفت. مسلمانان که متوجه این قضیه شدند می خواستند به پیامبر کمک کنند و مرد یهودی را کنار بزنند و یا او را کتک بزنند.

اما حضرت مانع شد و فرمود: من می دانم که با دوستم چه بکنم، شما دخالت نکنید. پیامبر (ص) در برابر تند خویی آن مرد آنقدر ملایمت و نرمش از خود نشان داد تا جایی که در همان حین مرد یهودی شهادتین را به زبان آورد و مسلمان شد. آن مرد به پیامبر (ص) گفت: شما با این همه قدرتی که دارید در برابر اذیت های من این همه تحمل می کنید و این صبر و تحمل از یک انسان عادی به دور است و شما قطعا مبعوث شده از سوی خدا هستید.

  • مهمان نوازی حضرت محمد (ص)

سلمان فارسی می گوید: روزی به نزد پیامبر (ص) رفتم و ایشان را در حالی که به تشک تکیه داده بود دیدم، وقتی که پیامبر (ص) من را دیدند تشک را به من دادند و فرمودند: ای سلمان ! هر مسلمانی که برادر دینی اش به مهمانی آن برود و او تشک خود را برای احترام به مهمان، به برادر مسلمانش بدهد، خدا او را بخشیده و از گناهان او می گذرد.

  • اجر و پاداش زنان از زبان پیامبر (ص)

حضرت محمد (ص) در یکی از خطابه هایش درباره جهاد و پاداش مجاهدان در راه خدا سخن می گفت که در این میان زنی برخاست و سوال کرد: آیا برای زنان نیز از این فضیلت و پاداش ها بهره ای وجود دارد؟

فرزند آوری و اجر آن از نظر پیامبر اسلام
فرزند آوری و اجر آن از نظر پیامبر اسلام

رسول خدا (ص) در پاسخ به آن زن فرمودند: آری، از زمانی که زنان باردار می شوند، تا لحظه ای که بچه های خود را از شیر می گیرند، همانند مجاهد در راه خدا پاداش و اجر نصیب آن ها می شود و اگر در همان زمان مرگشان فرا رسد، اجر شهید را دریافت می کنند.

  • مهربانی با حیوانات

عبد الرحمان بن عبدالله، می گفت: در حال مسافرت در خدمت رسول خدا (ص) بودیم. چشممان به پرنده ای به نام حمره (پرنده ای شبیه گنجشک) افتاد که دو جوجه اش همراهش بود. ما جوجه های او را برداشتیم، پرنده آمد و در اطراف ما می چرخید و بال می زد. زمانی که پیامبر (ص) متوجه این جریان شد فرمود: چه کسی نسبت به فرزند حمره، مرتکب خلاف شده است، جوجه اش را به او برگردانید.

  • من را برای دوستی خدا، دوست بدارید

نقل شده است که نوجوانی که هنوز به سن بلوغ نرسیده بود به رسول خدا (ص) سلام کرد و از اینکه پیامبر را می دید در چهره اش احساس شعف و شادی نمایان شده بود. پیامبر (ص) از او سوالی کرد و فرمود: ای جوان من را دوست داری؟ جوان گفت: آری به خدا قسم. پیامبر مهربانی دوباره پرسیدند: مانند چشمانت؟ او گفت: بیشتر.

در ادامه حضرت محمد (ص) فرمودند: همچون پدرت؟ جوان در جواب دوباره گفت: بیشتر. حضرت فرمود: مانند مادرت؟ و او دوباره جواب داد: بیشتر. رسول الله فرمودند: همچون خودت؟ و آن جوان گفت: ای پیامبر خدا، به خدا قسم بیشتر.

در اینجا پیامبر سوالی دیگر از جوان پرسیدند و گفتند: همانند پروردگارت؟ جوان در پاسخ به این سوال پیامبر گفت: خدا را، خدا را، خدا را، ای رسول خدا که این مقام و منسب نه برای توست و نه دیگری، در واقع تو را برای دوستی خدا دوست می دارم.

در همین حین پیامبر مهربانی ها که تمام سیره ی زندگی ش پر از اموزه های اخلاقی و دینی است رو به همراهان کرد و فرمود: «این گونه باشید. خدا را به خاطر احسان و نیکی اش به شما، دوست بدارید و مرا برای دوستی خدا دوست بدارید»

  • شکرگزاری حضرت محمد (ص)

نقل شده که پیامبر مهربانی ها خیلی نماز می خواند تا جایی که پاهای مبارکشان ورم می کردند. در این رابطه از امام محمد باقر (ع) روایت شده که شبی حضرت محمد (ص) نزد عایشه بودند، عایشه به آن حضرت گفت: ای پیامبر خدا چرا اینقدر خودتان را اذیت می کنید و به خود سخت می گیرید در حالی که خداوند تمام گناهان آینده و گذشته شما را بخشیده است  و هیچ گناهی ندارید؟

حضرت در پاسخ به عایشه فرمودند: ای عایشه بهتر نیست که بنده شکر گزاری باشم.

 

  • تلاوت مجلسی آیه 21 سوره احزاب – استاد سید محمد جواد حسینی

دانلود

لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كَانَ يَرْجُو اللَّهَ وَالْيَوْمَ الْآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيرًا

مسلّماً برای شما در زندگی رسول خدا سرمشق نیکویی بود، برای آنها که امید به رحمت خدا و روز رستاخیز دارند و خدا را بسیار یاد می‌کنند.

منبع: سایت موسسه قرآن و عترت معراج النبی استان خوزستان

یک دیدگاه در “۶ داستان کوتاه و پندآموز از زندگی پیامبر مهربانی ها”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *