چهره امام زمان (عج) شبیه کیست؟

امام مهدی (عج)

چهره امام زمان (عج) شبیه کیست؟ سیمای ظاهری حضرت چگونه است؟ ویژگی های جسمی و چهره حضرت مهدی چه هستند؟ آیا این سوالات پرسش شما درباره امام مهدی (عج) نیز هست؟ اگر که جواب شما مثبت است خواندن ادامه این مطلب به شما پیشنهاد می شود. در این مطلب از سری مطالب مرتبط با مهدویت به شرح سیمای حضرت بر اساس احادیث و روایات نقل شده در این باره پرداخته ایم. سخنانی که ائمه علیهم السلام پس از بشارت به ظهور موعود برای معرفی حضرت یا در جواب به پرسش های مردم در این باره بر زبان جاری می ساختند.

احادیثی درباره چهره امام زمان و سیمای باطنی او

رسول خدا(ص): مهدی از من است. پیشانی او فراخ است و نورانی. بینی او نیز باریک و کشیده است[1].

رسول خدا (ص): مهدی از نسل من می باشد. سیمای او همانند ماه تابان است و صورت او گِرد و درخشان است. رنگ او عربی (گندمگون) است و جثه او اسرائیلی (به معنای راست قامت و بلند قد بودن است) می باشد[2].

رسول خدا (ص): مهدی طاووس اهل جنت است و هاله ای از نور نیز او را در بر گرفته است[3]. از حضرت همچنین نقل شده که فرمود: محاسن او انبوه است و بر گونه راستش خالی زیبا دارد[4].

امام علی (ع): چهره او زیبا است و موهای او فریبا می باشد و درخشندگی رخ او بر سیاهی محاسن او غالب است[5].

امام علی (ع): مهدی چشمانی سیاه، مویی پر پشت، رخی تابان همچون ماه، پیشانی فراخ و درخشان و خالی (بر گونه راست) و نشانی (در میان دو کتف) دارد[6]. در حدیثی دیگر از حضرت آمده: در پشت او دو خال وجود دارد یکی به رنگ پوست او و دیگری همانند خال پیامبر (ص) است[7].

امام حسین (ع): مهدی را از وقار او و سکینه اش می شناسید؛ حلال و حرام را می شناسد و همه به او نیاز دارند و او از همه بی نیاز است[8].

امام محمد باقر (ع): رخ او سرخ و سفید است و همچون ستاره ها می درخشد. موی سر او پُر است و دندان های پیش او سفید و درخشان هستند و فاصله دارند. پیشانی او بلند و تابناک می باشد[9].

مهدویت
مهدویت

امام صادق علیه السلام: چون ظهور نماید کهنسال است اما جسم و رخ او جوان است. نیروی فراوان دارد و دارای قدرت و زور است … اگر که بر کوه ها بانگ زند فرو می ریزند[10].

امام صادق در روایتی دیگر فرموده اند: (مهدی) دراز قامت متکبر و قد کوتاه چسبیده (به زمین) نیست. او میان قامت است. رخ او گِرد، سینه او گشاده و پیشانی اش باز است و ابروهایی به هم رسیده دارد. بر گونه راست او خالی وجود دارد که همانند دانه مشک که بر عنبری سایده شده است[11].

امام رضا (ع): از نشانه هایش سیمای جوان در کهنسالی است که هر که او را ببیند چهل سال یا کمتر تصور نماید و از نشانه هایش این است که با گذر ایام پیر نگردد تا آنکه اجل او فرا رسد[12].

کلام آخر

بر اساس روایات و احادیثی که بیان شدند می توان سیما و چهره امام زمان ارواحنا له الفداء را چنین معرفی کرد. ایشان جوانی درشت اندام است که بلند قد و چهار شانه می باشد. حضرت چشمانی سیاه و نافذ دارد و ابروهای بلند و جدا از هم دارد و نازک هستند. گونه های امام صاف و پهن و نرم دارد و خالی نیز بر گونه راستشان وجود دارد. بینی حضرت کشیده است و دندانهای ایشان براق است و گفته شده که دندان های جلوی ایشان از هم جدا هستند. ریش ایشان پر پشت است و موی سرشان بر شانه هایشان ریخته شده است. علاوه بر این ها شانه های امام مهدی (عج) پهن است و شکمی ستبر دارد. در کنار تمامی این ها گفته شده که زانوهای حضرت به هم متمایل هسستند، خالی بر ران راستشان است و ران هایی ستبر دارند.

منابع:

[1] بحارالانوار، ج 51، ص 90

[2] منتخب الاثر، ص 185

[3] منتخب الاثر، ص 147

[4] منتخب الاثر، ص 166

[5] بحار الانوار، ج 51، ص 36

[6] بحارالانوار، ج 52، ص 51

[7] بحارالانوار، ج 51، ص 35

[8] منتخب الاثر، ص 309

[9] یوم الخلاص، ص 53

[10] منتخب الاثر، ص 221

[11] بحارالانوار، ج 51، ص 3 و 19

[12] بحارالانوار، ج 52، ص 285 و 322

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *