سخنان و احادیث حضرت یحیی (ع)

سخنان و احادیث حضرت یحیی (ع)

در راستای بهره‌مندی از سخنان انبیاء و اولیاء الهی که مُبَیِن و راهنمای آدمی برای قدم نهادن در مسیر سعادت و وصول به خدای تعالی می‌باشند، بر آن شدیم تا احادیث حضرت یحیی علیه السلام را که در کتب معتبر روایت شده‌اند، به نگارش در آوریم به این امید که در این طریق آن‌ها را همچون سخن ائمه اطهار علیهم السلام آویزه گوش نموده و در بخش‌های مختلف زندگی به کار برد.

سخنان و احادیث حضرت یحیی (ع)
سخنان و احادیث حضرت یحیی (ع)

احادیث حضرت یحیی (ع)

  • یا بَنى إسرائیلَ، إنَّ اللّه َ تَعالى یَأمُرُکُم أنْ تَقرَؤُوا الکِتابَ، وَ مَثَلُ ذلِکَ کَمَثَلِ قَومٍ فى حِصنِهِم سارَ إلَیهِمْ عَدُوُّهُم وَ قَد تَبَدَّوا لَهُ فى کُلِّ ناحِیَهٍ مِن نَواحِى الحِصنِ قَومٌ، فَلَیسَ یَأتیهِم عَدُوُّهُم مِن ناحِیَهٍ إلاّ وَجَدَ مَن یَرُدُّهُم مِن حِصنِهِم، وَ کَذلِکَ مَن یَقرَأُ القُرآنَ لایَزالُ فى حِرزِ حَصینٍ.[۱]

ای بنی اسرائیل همانا خداوند متعال شما را به خواندن کتاب امر می‌کند و حکایت و مَثَل قرائت کتاب (آسمانی)، حکایت مردمی می‌باشد که در حصن و حصار خود هستند و دشمنن آن‌ها به سمتشان روانه شود و در هر سوی قلعه گروهی در کمین او باشند. پس از هر جهت که دشمن حمله نماید، با افرادی مواجه می‌شود که از قلعه او را دور می‌کنند. همانند این است حکایت شخصی که قرآن را تلاوت نماید؛ او همواره در پناه حصن و حصاری استوار است.

  • وآمُرُکُم أنْ تَذْکُرُوااللّه َ فَانَّ مَثَلَ ذلِکَ کَمَثَلِ رَجُلٍ خَرَجَ العَدُوُّ فى أثَرِهِ سِراعاً حَتّى إذا أتى عَلى حِصْنٍ حَصینٍ فَأحْرَزَ نَفسَهُ مِنهُم، کَذلِکَ العَبْدُ لایُحْرِزُ نَفسَهُ مِن الشَّیطانِ إلاّ بِذِکرِاللّه [۲]ِ.

به شما امر می‌کنم که همواره به یاد خداوند متعال باشید؛ چرا که مَثل به یاد خداوند بودن، مَثَل مردی است که دشمن به سرعت در تعقیب او می‌باشد و او به حصن یا دژی نفوذ ناپذیر پناه می‌آورد و خویشتن را از گزند آن‌ها در امان می‌دارد. بنده خدا نیز این چنین می‌باشد؛ خویشتن را از گزند ابلیس مصون نگاه نمی‌دارند جز با یاد خداوند متعال.

  • أنتَ رُوحُ اللّه ِ وَ کَلِمَتُهُ وَ أنتَ خَیرٌ مِنّى، فَقالَ عیسَى بنُ مَریَم علیهماالسلام: بَل أنتَ خَیرٌ مِنّى، سَلَّمَ اللّه ُ عَلَیکَ وَ سَلَّمْتُ عَلى نَفسى[۳].

حضرت یحیی (ع) خطاب به عیسی بن مریم علیه السلام فرمود: تو روح خداوند و کلمه او هستی و تو بر من برتری داری (از من بهتری). حضرت عیسی (ع) پاسخ داد: نه تو بر من برتری چرا که خدای متعال بر تو سلام فرستاد و من خویش بر خود سلام فرستادم.

این حدیث به آیات ۱۵ و ۳۳ سوره مریم اشاره دارد.

احادیث حضرت یحیی (ع)
احادیث حضرت یحیی (ع)
  • فَهَلْ ظَفِرْتَ بى ساعَهً قَطُّ؟ قالَ: لا وَ لکِنْ فیکَ خَصلَهٌ تُعْجِبُنى. قالَ یَحیى علیه السلام: فَما هِىَ؟ قالَ: أنتَ رَجُلٌ أکُولٌ، فَإذا أفطَرْتَ أکَلْتَ وَبَشِمْتَ فَیَمْنَعُکَ ذلِکَ مِن بَعضِ صَلاتِکَ وَ قِیامِکَ بِاللَّیلِ. قالَ یَحیى علیه السلام: فَإنّى اُعطِى اللّه َ عَهداً أنّى لا أشْبَعُ مِنَ الطَّعامِ حَتّى ألقاهُ. قالَ لَهُ إبلیسُ: وَأنَا اُعطِى اللّه َ عَهْداً أنّى لا أنصَحُ مُسلِماً حَتّى ألقاهُ. ثُمَّ خَرَجَ فَما عادَ إلَیهِ بَعدَ ذلِکَ[۴].

یحیی علیه السلام خطاب به شیطان گفت: آیا هیچ گاه شده که بر من چیره شده باشی؟ شیطان جواب داد: نه؛ اما در تو خصلتی وجود دارد که خوشایند من می‌باشد. نبی خدا پرسید: آن ویژگی و خصلت چیست؟ شیطان پاسخ داد: تو مرد پُر خوری هستی؛ هر وقت افطار می‌کنی، آنقدر می‌خوری و سیر می‌گردی که همان سیری باعث می‌شد که تو برخی ا نمازها و شب زنده‌داری‌هایت را انجام ندهی (سیری تو را از آن‌ها باز می‌دارد). یحیی (ع) فرمود: پس مرا با خداوند عهدی خواهد بود که تا هنگامی‌که زنده هستم، از غذا خویشتن را سیر نسازم. شیطان نیز به حضرت یحیی (ع) گفت: من نیز با خداوند عهد می‌بندم که از این به بعد تا زمانی که زنده‌ام، هیچ‌گاه مسلمانی (شخصی که خدا پرست، موحد و تسلیم شده امر خداست) را نصیحت نکنم. آن‌گاه خارج شد و پس از آن دیگر به پیش یحیی (ع) بازنگشت.

  • ألمَوتُ أحَبُّ إلَىَّ مِن نَظْرَهٍ لِغَیرِ واجِبٍ[۵].

مُردن برای من دوست‌داشتنی‌تر از نظر و نگاه به آن‌چه که غیر واجب است، می‌باشد.

منابع:

[۱] میزان الحکمه به نقل از کنز العمال، ح ۲۴۳۸

[۲] میزان الحکمه به نقل از سنن ترمذى، ح ۲۸۶۳

[۳] میزان الحکمه به نقل از عیون أخبار الرضا، ج۱ ص ۲۵۷ ح ۱۱

[۴] میزان الحکمه به نقل از امالى طوسى، ص ۳۴۰ ح ۶۹۲

[۵] بحارالانوار، ج۱۰۴، ص ۴۲،ح۵۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

47 − 40 =