احادیث با موضوع بدعت در دین و نکوهش آن

احادیث با موضوع بدعت در دین

بدعت یا پدید آوردن چیزی در دین بدون آن‌که پیش از آن وجود داشته باشد یا بدان عمل شده (روایتی درباره آن وجود داشته باشد) و یا از انجام آن نهی شده باشد، از جمله اعمال و کارهای نکوهش شده در دین مبین اسلام است که نه تنها در قرآن مجید به آن اشاره شده است بلکه روایات و احادیثی از ائمه معصوم علیهم السلام نیز در این باره وجود دارند که در آن‌ها انجام این عمل که از مصادیق شرک به خدا و کفر به او به شمار می‌رود، شدیدا نهی شده است. بدعت عملی حرام است چرا که در مقابل سنت (آموزه‌های مهم که در قرآن و کلام معصومین گفته شده‌اند) قرار دارد و آن‌چه را که در دین نیست از اعمال، مناسک و اعتقادات، وارد آن کرده و سبب تباه شدنش می‌گردد. در ادامه برخی از احادیثی که در کتب معتبر از ائمه معصوم (ع) در این باره نقل شده‌اند را برای بهره‌مندی شما قرار داده‌ایم.

احادیث با موضوع بدعت در دین
احادیث با موضوع بدعت در دین

بدعت در کلام رسول (ص)

 • شَرُّ الاُمورِ مُحْدَثاتُها، ألاَ و کُلُّ بِدعهٍ ضلالهٌ، ألاَ و کلُّ ضَلالهٍ ففی النّارِ [۱]

شرترین و بدترین امور (در دین) امور نو ظهور یا همان بدعت‌ها می‌باشند، آگاه باشید که هر بدعت ضلالتی است و بدانید که هر ضلالتی فرجام و نهایتش آتش است.

 • اتَّبِعوا و لا تَبْتَدِعوا، فقد کُفِیتُمْ [۲]

تبعیت و پیروی کنید (از احکام اسلامی) و بدعت گذاری مکنید، چرا که آن‌چه برای شما کافی است بیان شده است.

 • و قد سُئلَ عمَّن أحْدثَ حَدَثا أو آوى مُحْدِثا : ما هُو ؟ : مَنِ ابْتَدَعَ بِدعهً فی الإسلامِ ، أو مَثّلَ بغیرِ حَدٍّ ، أو مَنِ انْتَهبَ نُهْبَهً یرفعُ المسلِمونَ إلَیها أبْصارَهُم ، أو یَدفعُ عن صاحِبِ الحَدَثِ ، أو یَنصُرُهُ أو یُعینُهُ [۳]

زمانی که از پیامبر اکرم (ص) سوال شد که آن‌کس که در دین امر جدیدی پدید آورد (بدعت گذاری کند) یا چنین فردی را پناه دهد، کیست؟ بیان فرمودند: او شخصی است که در اسلام بدعت گذاری کند، یا بدون اندازه و حد مُثله کند، یا دزدی و غارت بزرگی انجام دهد که نگاه مسلمانان به سمت او کشیده شود یا به دفاع از بدعت گذار برخیزد، یا به او یاری نموده و یا به او کمک نماید.

 • إیّاکَ أنْ تَسُنَّ سُنّهَ بدعهٍ؛ فإنَّ العبدَ إذا سَنَّ سُنّهً سیّئهً لَحِقَهُ وِزْرُها و وِزْرُ مَن عَمِلَ بها [۴]

مبادا که سنتی را (در دین) بدعت گذاری، چرا که اگر بنده سنت و عمل بدی را به وجود آورد، گناهش و گناه آن شخصی که به آن عمل نماید بر گردن او خواهد بود.

 • إذا ظَهَرتِ البِدعُ فی اُمّتی فلْیُظهِرِ العالِمُ علمَهُ ، فمَن لَم یَفعلْ فعَلَیهِ لَعنهُ اللّهِ [۵]

هر زمان که بدعت‌ها در بین امت من نمایان گشتند بر عالِم و دانشمند است که علم و دانش خویش را آشکار سازد، هر آن‌که چنین نکنه، لعنت خدا بر او باد.

 • إنَّ اللّه َ تعالى لا یَقبَلُ لصاحِبِ بِدعهٍ صَوما و لا صَلاهً و لا صَدَقهً و لا حَجّا و لا عُمرهً و لا جِهادا و لا صَرْفا و لا عَدْلاً [۶]

همانا خداوند متعال از آن‌که (در دین) بدعت می‌گذارد روزه، نماز، زکات، حج واجب، عمره، جهاد، … و عدلی قبول نمی‌کند.

 • إذا رأیتُم أهلَ الرِّیَبِ و البِدعِ من بَعدی فأظْهِروا البَراءهَ مِنهُم، و أکْثِروا مِن سَبِّهِم ، و القَولِ فیهِم و الوَقِیعهِ، و ناهِبُوهُم کَی لا یَطْمَعوا فی الفسادِ فی الإسلامِ، و تَحْذرَهُم النّاسُ و لا یَتَعلّموا مِن بِدَعِهِم، یَکتُبِ اللّه ُ لکُم بذلکَ الحَسَناتِ، و تُرفَعْ لکُم بها الدّرَجاتُ فی الآخِرَهِ [۷].

هر زمان که اهل ریب (افرادی که در دین خود شک داشته و با القاء نمودن شبهه در میان مردم آنان را به شک می‌اندازند) و بدعت گذاران بعد از من را مشاهده کردید از آنان بیزاری بجوئید و تا می‌توانید آنان را سَب (دشنام) کنید و بدشان را گفته و بر آن‌ها بتازید تا از تباه و نابود ساختن اسلام نا امید گردند و مردم از آنان بر حذر و دور باشند و از بدعت‌هایی که به وجود آورده‌اند چیزی یاد نگیرند، بدین شکل حق تعالی در مقابل آن برایتان ثواب‌ها خواهد نوشت و به سبب این کار درجات شما را در آخرت بالا می‌برد.

احادیث نقل شده از امامان (ع) درباره بدعت

امام علی (ع)

 • ما اُحْدِثَتْ بِدعهٌ إلاّ تُرِکَ بها سُنّهٌ، فاتّقوا البِدعَ و الْزَموا المَهْیَعَ، إنّ عَوازِمَ الاُمورِ أفضَلُها، و إنَّ مُحْدَثاتِها شِرارُها [۸]

هیچ بدعتی قرار داده نشد جز این‌که به وسیله آن سنتی ترک گردید، از بدعت‌ها پرهیز کنید و مسیر روشن را پیش بگیرید، افضل اعمال (در دین) آن است که حق تعالی از تو به جِد خواسته و شرترین آن‌ها عملی است که بی سابقه و نو ظهور (در دین) باشد.

 • ما هَدمَ الدِّینَ مثلُ البِدعِ [۹]

هیچ چیز همچون بدعت‌ها دین را نابود نکرده است.

حدیث امامان
حدیث امامان
 • أمّا أهلُ البِدعهِ فالمُخالِفونَ لأمرِ اللّه ِ و لِکتابهِ و رسولِه، العاملونَ بِرأیِهم و أهوائهِم و إنْ کَثُروا [۱۰]

و اما بدعت گذاران افرادی می‌باشند که با امر خداوند متعال، کتاب او و رسولش مخالفت می‌کنند و بر طبق گرایش، رای و سلیقه‌ی خویش عمل می‌نمایند، هر چند تعداد آن‌ها زیاد باشد.

 • اُقْسِمُ باللّه ِ لَسَمِعتُ رسولَ اللّه ِ صلى الله علیه و آله یقولُ : إنَّ الشَّیطانَ إذا حَملَ قوما علَى الفَواحِشِ مِثلِ الزِّنا و شُربِ الخَمرِ و الرِّبا و ما أشبهَ ذلکَ مِن الخَنى و المَأثَمِ حَبَّبَ إلَیهِمُ العِبادهَ الشّدیدهَ و الخُشوعَ و الرُّکوعَ و الخُضوعَ و السُّجودَ ، ثُمّ حَمَلهُم على وَلایهِ الأئمَّهِ الّذینَ یَدْعونَ إلَى النّارِ [۱۱].

قسم به خداوند که شنیدم رسول الله (ص) فرمودند: هر زمان که ابلیس جماعتی را به ارتکاب فواحشی چون زِنا، نوشیدن شراب و می، ربا و زشتی‌ها و گناهانی این‌چنین وادار می‌سازد، عبادت بسیار، خشوع، رکوع، خضوع و سجود را محبوب آن‌ها می‌کند و سپس آن‌ها را به پیروی و ولایت از پیشوایان و رهبرانی که به جهنم فرا می‌خوانند مجبور می‌کند.

امام جعفر صادق (ع)

 • مَن دعـا النـاسَ إلى نفسِه و فیهِم مَن هُو أعلمُ مِنه فهُو مُبْتَدِعٌ ضالٌّ [۱۲]

هر کس که مردم را به خویشتن فرا بخواند، به طوری که در بین آن‌ها فردی داناتر از او وجود دارد، پس او بدعت‌گذاری گمراه می‌باشد.

منبع:

[۱] الامالی مفید: ۱۸۸/۱۴

[۲] کنرالعمال: ۱۱۱۲

[۳] بحار الأنوار : ۲ / ۲۹۹ / ۲۷

[۴] بحار الأنوار : ۷۷ / ۱۰۴ / ۱

[۵] الکافی : ۱ / ۵۴ / ۲

[۶] کنز العمّال : ۱۱۱۵

[۷] تنبیه الخواطر: ۲/۱۶۲

[۸] نهج البلاغه: خطبه ۱۴۵

[۹] بحار الأنوار : ۷۸ / ۹۲ / ۹۸

[۱۰] کنز العمّال : ۴۴۲۱۶

[۱۱] بحار الأنوار : ۷۷ / ۲۷۲ / ۱

[۱۲] تحف العقول : ۳۷۵

 

 • تلاوت ترتیل آیه ۱۱۶ سوره نحل – شحات محمد انور

وَلَا تَقُولُوا لِمَا تَصِفُ أَلْسِنَتُکُمُ الْکَذِبَ هَٰذَا حَلَالٌ وَهَٰذَا حَرَامٌ لِتَفْتَرُوا عَلَى اللَّهِ الْکَذِبَ ۚ إِنَّ الَّذِینَ یَفْتَرُونَ عَلَى اللَّهِ الْکَذِبَ لَا یُفْلِحُونَ

به خاطر دروغی که بر زبانتان جاری می‌شود (و چیزی را مجاز و چیزی را ممنوع می‌کنید،) نگویید: «این حلال است و آن حرام»، تا بر خدا افترا ببندید به یقین کسانی که به خدا دروغ می‌بندند، رستگار نخواهند شد!

دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + 2 =