حدیث با موضوع واقعه غدیر | احادیث موضوعی

حدیث

بدون تردید واقعه غدیر خُم که در آن ولایت و امامت مولا علی علیه السلام از سوی رسول خدا که بر اساس دستور اکید پروردگار قادر متعال بوده به مردم در ماه ذی حجه سال دهم هجری قمری ابلاغ شده است، یکی از وقایع مهم و سرنوشت ساز در تاریخ اسلام است. درباره این اتفاق بزرگ و اهمیت آن پیامبر خدا (ص) و ائمه اطهار علیهم السلام سخن ها گفته اند، همچنین حدیث غدیر توسط بسیاری از صحابه و همچنین تابعین نقل شده و در بسیاری از کتب علمای شیعه و اهل تسنن به صورت های مختلفی به آن پرداخته شده است.

در این مطلب بر آن شدیم به احادیث نقل شده از رسول خدا (ع) و امامان معصوم (ع) درباره موضوع غدیر و اهمیت آن بپردازیم.

حدیث
حدیث

احادیث نقل شده از رسول خدا (ص)

 • یَومُ غَدیر خُم أفضَل أعیادِ امَتی [۱].

روز غدیر خُم برترین عید امت من است.

 • یا مَعْشَرَالْمُسْلِمینَ لِیُبَلِّغِ الشّاهِدُ الْغَائِبَ، اُوصى مَنْ آمَنَ بِى وَ صَدَّقَنِى بِوِلایَهِ عَلىٍّ، اَلا اِنَّ وِلایَهَ عَلِىٍّ وِلایَتى وَ وِلایَتى وِلایَهَ رَبِّى، عَهْدا عَهِدَهُ اِلىَّ رَبِّى وَ أمَرَنِى أنْ أبَلِّغُکُمُوهُ [۲].

ای مسلمانان، حاضران به غائبان ابلاغ کنند، سفارش می دهم کسی را که به من ایمان آورده و من را تصدیق نموده است به ولایت علی علیه السلام. همانا ولایت علی ولایت من است و ولایت من ولایت خدای من است. این عهدی است از جانب پروردگارم که به من امر شده است تا به شما ابلاغ کنم.

 • وِلایَهُ عَلِىِّ بْنِ اَبىطالِبٍ وِلایَهُ اللّهِ وَ حُبُّهُ عِبادَهُ اللّهِ وَاتِّباعُهُ فَرِیضَهُ اللّهِ وَ اَوْلیاؤُهُ اَوْلِیاءُ اللّهِ وَ اَعْداؤُهُ اَعْداءُ اللّهِ وَ حَرْبُهُ حَرْبُ اللّهِ وَ سِلْمُهُ سِلْمُ اللّهِ عز و جل [۳].

ولایت علی ابن ابی طالب ولایت خداوند است و دوست داشتن او عبادت پروردگار است و تبعیت و پیروی از آن واجب خدا است و دوستان او دوستان خداهستند و دشمنانشان دشمنان خدا. جنگ و خصومت با او جنگ با خدا و صلح با او صلح با پروردگار قادر متعال است.

 • مَنْ یُریدُ اَنْ یَحْیى حَیاتِى، وَ یَمُوتَ مَماتِى، وَ یَسْکُنَ جَنَّهَ الْخُلْدِ الَّتى وَعَدَنى رَبّى فَلْیَتَوَلِّ عَلِىَّ ابْنَ اَبِى طالِبٍ، علیه السلام فَاِنَّهُ لَنْ یُخْرِجَکُمْ مِنْ هُدىً، وَلَنْ یُدْخِلَکُمْ فى ضَلالَهٍ [۴].

هر که می خواهد همانند من زندگی کند و مرگی همانند مرگ من داشته باشد و در بهشت برین و جاویدان که خدایم به من وعده داده است ساکن شود، پس ولایت علی ابن ابی طالب (ع) را انتخاب نماید زیرا او هیچ گاه شما را از مسیر و راه هدایت خارج نخواهد کرد و به گمراهی و ضلالت نخواهد کشاند.

 • احادیث گفته شده از امامان معصوم علیه السلام

امام علی(ع) می فرمایند:

 • إنَّ هذا یَوْمٌ عَظیمُ الشَّأْنِ، فیهِ وَقَعَ الْفَرَجُ، وَ رُفِعَتِ الدُّرَجُ وَ وُضِحَتِ الْحُجَجُ وَ هُوَ یَوْمُ الاْیضاحِ وَالاِْفْصاحِ مِنَ الْمَقامِ الصُّراحِ، وَ یَوْمُ کَمالِ الدّینِ وَ یَوْمُ الْعَهْدِ الْمَعْهُودِ … [۵]

همانا این روز (روز غدیر) روز بسیار بزرگی است، در این روز گشایش ایجاد شد و منزلت و درجات (افرادی که شایسته آن بودند) بالاتر رفتند و براهین آشکار گشتند و آن روزی است که از مقام پاک با صراحت سخن گفته شد و روز اکمال دین و روز عهد و پیمان است.

امام جعفر صادق (ع) می فرمایند:

 • اِنَّهُ تَسْتَحِبُّ الصَّلوهُ فى مَسْجِدِ الْغَدیرِ لاَِنَّ النَّبِىَّ صلی الله علیه و آله اَقامَ فیهِ اَمیرَالْمُؤْمِنینَ علیه السلام وَ هُوَ مَوْضِعٌ اَظْهَرَاللّه ُ عز و جلفیهِ الْحَقَّ [۶].

نماز خواندن در مسجد غدیر مستحب می باشد زیرا رسول خدا (ص) در آن جا امیر المومنین (ع) را معرفی و منصوب نمود و آن موضع و مکانی است که خدای متعال حق را آشکار نمود.

غدیر خم
غدیر خم

در حدیثی دیگر از امام جعفرصادق (ع) آمده است:

 • وَالْعَمَلُ فیهِ یَعْدِلُ ثَمانینَ شَهْرا، وَ یَنْبغى اَنْ یَکْثُرَ فِیهِ ذِکْرَاللّه ِ عز و جل، وَالصّلَوهَ عَلَى النَّبِىِّ صلی الله علیه و آله، وَیُوَسِّعَ الرَّجُلُ فیهِ عَلَى عِیالِهِ [۷].

ارزش عمل در روز غدیر برابر با هشتاد ماه است و شایسته است که در آن روز ذکر خدا و صلوات بر محمد و آل محمد بیشتر گردد و مرد بر خانواده خود توسعه دهد.

امام باقر (ع) می فرمایند:

 • بُنِىَ الاِْسْلامُ عَلى خَمْسٍ: اَلصَّلوهِ و الزَّکوهِ وَ الصَّوْمِ وَ الْحَجِّ وَ الْوِلایَهِ وَ لَمْ یُنادَ بِشَىءٍ مانُودِىَ بِالْوِلایَهِ یَوْمَ الْغَدیرِ [۸].

اسلام بر پنج چیز بنا شده است: نماز، زکات، روزه، حج و ولایت، و به هیچ یک از این ها به اندازه آن چه که درباره ولایت در روز غدیر ندا داده شده، ندا داده نشده است.

امام کاظم (ع) می فرمایند:

 • وِلایَهُ عَلِىٍّ علیه السلام مَکْتُوبَهٌ فى صُحُفِ جَمیعِ الاَْنْبیاءِ وَلَنْ یَبْعَثَ اللّهُ رَسُولاً اِلاّ بِنُبُوَّهِ مُحَمَّدٍ وَوَصِیَّهِ عَلىٍّ علیه السلام [۹].

ولایت علی (ع) در تمامی کتب انبیاء نوشته شده و ثبت گردیده است و هیچ پیامبری را پروردگار مبعوث نکرد مگر با میثاق نبوت محمد(ص) و امامت علی (ع).

امام رضا (ع) درباره غدیر فرموده است:

 • مَنْ زارِ فیهِ مُؤْمِنا أَدْخَلَ اللّه ُ قَبْرَهُ سَبْعیِنَ نُورا وَ وَسَّعَ فى قَبْرِهِ وَ یَزُورُ قَبْرَهُ کُلَّ یَوْمٍ سَبْعُونَ أَلْفَ مَلَکٍ وَیُبَشِّرُونَهُ بِالْجَنَّهِ [۱۰].

هر کس در روز غدیر مومنی را زیارت کند (به دیدار مومنی برود)، خداوند هفتاد نور بر قبر او وارد می کند و قبرش را توسعه می دهد و هر روز هفتاد هزار فرشته قبرش را زیارت کرده و بشارت بهشت را به او می دهند

در حدیثی دیگر از امام رضا (ع) آمده است:

 • … وَهُوَ یَوْمُ التَهْنِئَهِ یُهَنِّئُ بَعْضُکُمْ بَعْضا، فَاِذا لَقِىَ الْمُؤْمِنُ أخاهُ یَقُولُ: «اَلْحَمْدُللّه ِ الَّذى جَعَلَنا مِنَ الْمُتَمَسِّکینَ بِوِلایَهِ أمیرِالْمُؤْمِنینِ وَالاَْئِمَّهِ علیهم السلام» وَ هُوَ یَوْمُ التَّبَسُّمِ فى وُجُوهِ النّاسِ مِنْ اَهْلِ الاِْیمانِ… [۱۱].

عید غدیر روز تبریک و تهنیت است، هر یک از شما به دیگری تبریک گوید، پس هنگامی که مومنی برادرش را زیارت و دیدار کند اینگونه گوید: سپاس خدایی را که ما را توفیق داد تا به ولایت امیرمومنان و امامان معصوم (ع) چنگ زنیم. آری عید غدیر روز تبسم و لبخند زدن به چهره اهل ایمان است …

امام هادی (ع) درباره روز غدیر به فردی به نام ابو اسحاق فرمودند:

 • وَ یَومَ الْغَدیرٍ فیهِ اَقامَ النَّبىُّ صلی الله علیه و آله أَخاهُ عَلِیّا عَلَما لِلنّاسِ وَ اِماما مِنْ بَعْدِهِ، [قالَ] قُلْتُ: صَدَقْتَ جُعِلْتُ فِداکَ، لِذلِکَ قَصَدْتُ، اَشْهَدُ اَنَّکَ حُجَّهُ اللّه ِ عَلى خَلْقِهِ [۱۲].

در روز غدیر رسول خدا (ص) برادرش علی (ع) را پرچمدار و امام بعد از خود قرار داد. ابو اسحاق گفت: عرض کردم، فدایت گردم راست گفتی، به همین دلیل به زیارت و دیدارتان آمدم، شهادت می دهم که تو حجت خدا بر مردم هستی.

منابع:

[۱] بحار الانوار، ج۹۷، ص۱۱۰

[۲] بحارالانوار ۳۷: ۱۴۱، ح ۳۵

[۳] امالی صدوق: ۳۲

[۴] الغدیر ۱۰: ۲۷۸

[۵] بحارالانوار، ۹۷: ۱۱۶

[۶] وسائل الشیعه ۳: ۵۴۹

[۷] وسائل الشیعه ۷: ۳۲۵، ح ۶

[۸] کافی ۲، ۲۱، ح ۸

[۹] سفینه البحار ۲: ۶۹۱

[۱۰] اقبال الاعمال: ۷۷۸

[۱۱] اقبال: ۴۶۴

[۱۲] وسائل الشیعه ۷: ۳۲۴، ح ۳

منبع: سایت موسسه معراج النبی

 

 • تلاوت ترتیل آیه ۳ سوره مائده – شیخ ابوبکر شاطری

حُرِّمَتْ عَلَیْکُمُ الْمَیْتَهُ وَالدَّمُ وَلَحْمُ الْخِنْزِیرِ وَمَا أُهِلَّ لِغَیْرِ اللَّهِ بِهِ وَالْمُنْخَنِقَهُ وَالْمَوْقُوذَهُ وَالْمُتَرَدِّیَهُ وَالنَّطِیحَهُ وَمَا أَکَلَ السَّبُعُ إِلَّا مَا ذَکَّیْتُمْ وَمَا ذُبِحَ عَلَى النُّصُبِ وَأَنْ تَسْتَقْسِمُوا بِالْأَزْلَامِ ۚ ذَٰلِکُمْ فِسْقٌ ۗ الْیَوْمَ یَئِسَ الَّذِینَ کَفَرُوا مِنْ دِینِکُمْ فَلَا تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِ ۚ الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الْإِسْلَامَ دِینًا ۚ فَمَنِ اضْطُرَّ فِی مَخْمَصَهٍ غَیْرَ مُتَجَانِفٍ لِإِثْمٍ ۙ فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِیمٌ

گوشت مردار، و خون، و گوشت خوک، و حیواناتی که به غیر نام خدا ذبح شوند، و حیوانات خفه‌شده، و به زجر کشته شده، و آنها که بر اثر پرت‌شدن از بلندی بمیرند، و آنها که به ضرب شاخ حیوان دیگری مرده باشند، و باقیمانده صید حیوان درنده -مگر آنکه (بموقع به آن حیوان برسید، و) آن را سرببرید- و حیواناتی که روی بتها (یا در برابر آنها) ذبح می‌شوند، (همه) بر شما حرام شده است؛ و (همچنین) قسمت کردن گوشت حیوان به وسیله چوبه‌های تیر مخصوص بخت آزمایی؛ تمام این اعمال، فسق و گناه است -امروز، کافران از (زوال) آیین شما، مأیوس شدند؛ بنابر این، از آنها نترسید! و از (مخالفت) من بترسید! امروز، دین شما را کامل کردم؛ و نعمت خود را بر شما تمام نمودم؛ و اسلام را به عنوان آیین (جاودان) شما پذیرفتم- امّا آنها که در حال گرسنگی، دستشان به غذای دیگری نرسد، و متمایل به گناه نباشند، (مانعی ندارد که از گوشتهای ممنوع بخورند؛) خداوند، آمرزنده و مهربان است.

دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 12 = 21