حدیث با موضوع حج | احادیث موضوعی

مراسم حج

حج فریضه و عبادتی مهم و واجب در دین مبین اسلام است که مجموعه ای از اعمال معین را شامل می شود که در ماه ذی حجه در شهر مکه و بخش های اطراف آن همچون سرزمین مِنا انجام می شوند. در قرآن کریم سوره ای به این نام وجود دارد و درباره این عمل مهم سخن گفته شده است همچنین احادیث و روایات بسیاری از رسول الله (ص) و امامان معصوم علیهم السلام درباره آداب حج و اهمیت آن که بزرگ ترین اجتماع مسلمانان به شمار می رود، نقل شده اند.

در این مطلب به نقل، احادیث گفته شده درباره فریضه مهم حج پرداخته خواهد شد.

مراسم حج
مراسم حج

احادیث نقل شده از پیامبر اکرم (ص) درباره موضوع حج

 • الحَجُ یَنفِی الفَقرَ [۱]

حج فقر و نداری را از میان بر می دارد.

 • مَنْ لَبّی فی إحرامِهِ سَبعینَ مَرَّهً إیماناً و إحتِساباً أشهَدَ الله لَه أَلْفَ أَلْفَمَلکٍ بِبَرائهٍ من النارِ و برائهٍ من النفاقِ [۲].

هر فردی که در زمان احرام هفتاد مرتبه از روی ایمان و برای ثواب خواستن، لبیک بگوید، خدای عز و جل هزار هزار فرشته و مَلک را برای او به دوری و برائت از آتش و همچنین نفاق شاهد می گیرد.

 • مَن حَجَّ بمالٍ حَرامٍ فقالَ : لَبَّیْکَ اللّهُمَّ لَبَّیْکَ ، قالَ اللّه ُ لَهُ : لا لَبَّیْکَ و لا سَعْدَیْکَ ، حَجُّکَ مَردودٌ علَیکَ [۳].

هر کس با مال حرام حج گزارد و بگوید: لبیک اللهم لبیک، خداوند متعال به او خواهد گفت: لا لبیک و لا سعدیک، حجت برای خود باد (مردود است).

احادیث نقل شده از ائمه اطهار علیهم السلام

امام علی (ع) می فرمایند:

 • الحاجُّ والمُعتَمِرُ وَفْدُ اللهِ، ویَحْبُوهُ بِالمَغْفِرَهِ [۴]

حاجی و فرد عُمره گزار (حج عمره مشرف شده است) مهمان خدایند و خداوند متعال به آنان مغفرت و آمرزش هدیه می کند.

 • مَن تَرَکَ الحَجَّ لِحاجَهٍ مِن حَوائجِ الدُّنیا لَم یُقْضَ حتّى یَنْظُرَ إلى المُحَلِّقینَ [۵].

هر کس که فریضه حج را برای حاجتی از حاجات دنیا ترک کند تا زمانی که حجاج را نبیند (خود به حج برود و یا حاجیان از حج بازگردند) نیاز و مشکل او برطرف نخواهد شد.

حاجیان
حاجیان

امام زین العابدین (ع) فرموده است:

 • یا مَعْشَرَ مَنْ لَمْ یَحِجَّ اسْتَبْشَرُوا بِالْحاجِّ إذا قَدِمُوا فَصافِحُوهُمْ وَعَظِّمُوهُمْ، فَإنَّ ذلِکَ یَجِبُ عَلَیْکُمْ تُشارِکُوهُمْ فى الاْجْرِ [۶].

شمایی که به مکه نرفته اید و فریضه حج را به جا نیاورده اید، بشارت باد شما را به آن حجاجی که از حج بر می گردند، با آن ها دست بدهید (مُصاحفه) تا در پاداش حج آنان شریک باشید.

امام محمد باقر (ع) می فرمایند:

 • اَلصیامُ وَ الحَجُ تَسکینُ القُلوبِ [۷]

روزه و حج آرامش بخش و تسکین دهنده دل ها هستند.

 • ثمام الحَجِّ لِقاءُ الإمامِ [۸].

تمامیت حج لقا و دیدار با امام است.

امام جعفر صادق (ع) در ارتباط با فریضه حج می فرمایند:

 • مَن أرادَ الحجَّ فَتَهیّأَ لَهُ فحُرِمَهُ ، فبِذَنْبٍ حُرِمَهُ [۹].

هرکه خواست حج بگزارد و برای آن آماده گردید اما موفق به انجام آن فریضه نشود، آگاه باشد که به سبب گناهی از آن محروم شده است.

 • إذا أحْرَمْتَ فعلَیکَ بتَقوى اللّه ِ و ذِکرِ اللّه ِ کثیرا ، و قِلّهِ الکلامِ إلاّ بخَیرٍ ؛ فإنَّ مِن تَمامِ الحَجِّ و العُمْرَهِ أنْ یَحفَظَ المَرءُ لِسانَهُ إلاّ من خَیرٍ، کما قالَ اللّه ُ عزّ و جلّ فإنَّ اللّه َ عزّ و جلّ یقولُ: «فمَنْ فَرَضَ فِیهِنّ الحَجَّ فلا رَفَثَ وَ لا فُسُوقَ وَ لا جِدَالَ فِی الْحَجِّ» [۱۰].

چون که احرام نمودی، تقوای خدا را در پیش بگیر و ذکر خدا را زیاد بگو، کم سخن بگو مگر به خیر و خوبی، چون که از کمال حج و عمره این است که انسان زبان خود را جز به نیکی گفتن نگاه دارد همان طور که خدای بزرگ و بلند مرتبه می فرماید: هر که در آن ماه ها فریضه حج را به جا آورد باید آگاه باشد که هم خوابی، گناه و جدال روا و درست نمی باشد.

 • امام رضا (ع) درباره فریضه مهم حج می فرمایند:
 • إنَّما اُمِروا بالإحْرامِ لیَخْشَعوا قَبلَ دُخولِهِم حَرَمَ اللّه ِ و أمْنَهُ ، و لِئلاّ یَلْهوا و یَشْتَغِلوا بشَیءٍ مِن اُمـورِ الدُّنیـا و زِینتِهـا و لَذّاتِها ، و یکونـوا جادِّیـنَ فیما هُم فیهِ ، قاصِدینَ نَحْوَهُ ، مُقْبِلینَ علَیهِ بِکُلِّیَّتِهِم [۱۱].

همانا مردم به احرام بستن امر شدند تا قبل از ورود به حرم خدا و حوزه امن او خاشع گردند و به هیچ چیز از امور دنیا، زیورها و لذات آن سرگرم نشوند و در آن حالی که در آن هستند جدی باشند قصد او کنند و با همه ی وجودشان به سمت و سوی او رو آورند.

احرام
احرام

منابع:

[۱] میزان الحکمه، حدیث ۳۲۷۵

[۲] کافی، ج۴، ص۳۳۷

[۳] الدرّ المنثور : ۲/۶۳

[۴] میزان الحکمه، ح۳۲۶۰

[۵] ثواب الاعمال، ۲۸۱/۱

[۶] من لا یحضره الفقیه، ج۲، ص۱۴۷، ح۹۷

[۷] امالی طوسی، ص۲۹۶، ح۵۸۲

[۸] عیون أخبار الرِّضا : ج ۲، ص۲۶۲، ح۲۹

[۹] وسائل الشیعه : ۸/۴/۴

[۱۰] الکافی: ۳/۳۳۸/۴

[۱۱] وسائل الشیعه، ۴/۳/۹

منبع: سایت موسسه معراج النبی

 

 • تلاوت ترتیل آیه ۹۷ سوره آل عمران – استاد منشاوی

فِیهِ آیَاتٌ بَیِّنَاتٌ مَقَامُ إِبْرَاهِیمَ ۖ وَمَنْ دَخَلَهُ کَانَ آمِنًا ۗ وَلِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَیْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَیْهِ سَبِیلًا ۚ وَمَنْ کَفَرَ فَإِنَّ اللَّهَ غَنِیٌّ عَنِ الْعَالَمِینَ

در آن، نشانه‌های روشن، (از جمله) مقام ابراهیم است؛ و هر کس داخل آن [= خانه خدا] شود؛ در امان خواهد بود، و برای خدا بر مردم است که آهنگ خانه (او) کنند، آنها که توانایی رفتن به سوی آن دارند. و هر کس کفر ورزد (و حج را ترک کند، به خود زیان رسانده)، خداوند از همه جهانیان، بی‌نیاز است.

دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − = 11